Wszystko, co powinieneś wiedzieć przed zainstalowaniem kominka
Budownictwo

Wszystko, co powinieneś wiedzieć przed zainstalowaniem kominka

Ciepło domowego ogniska docenia każdy. Szczególnie zimą, kiedy za oknem mróz, a domownicy siedzą w domu z kubkiem kawy w jednej ręce i książką w drugiej. Część rodziny patrzy w telewizor, bo tak naprawdę nie ma już na co. A gdyby tak popatrzeć na ogień? Ma on właściwości uspokajające i odstresowujące. Daje ciepło i kojarzy się z harmonią. Problem w tym, że ognisko na środku salonu nie jest najlepszym pomysłem, ale kominek już tak.

Dlaczego warto mieć w domu kominek?

Kominki wprowadzają do domu przytulną atmosferę, harmonię, spokój, ale też stanowi pewną elegancką dekorację pomieszczenia. Ich rola funkcjonalna to nagrzewanie bądź dogrzewanie pomieszczeń, podgrzewanie wody. Niewątpliwą zaletą są także niskie koszty eksploatacji, jako, że ogrzewanie za pomocą palenia drewna jest tańsze aniżeli docieplanie na przykład gazem czy prądem. Ogrzewanie kominkowe rzadko się również psuje. Jednym z miejsc, gdzie możesz zakupić między innymi kominek, jest sklep Szalony Max – dostępny w Internecie.

Rodzaje dostępnych na rynku kominków

Na rynku grzewczym istnieje szeroki wybór kominków. I choć najbardziej popularne są te tradycyjne, w których ogień rozpala się za pomocą drewna, to czasem warto pomyśleć o bardziej nowoczesnych rozwiązaniach. Przydają się one na przykład w mieszkaniach, w których to istnieje zakaz stawiania kominków, gdyż nie ma dojścia do komina i stwarzałyby one zagrożenie dla innych mieszkańców.

 • Kominki tradycyjne- otwarte, zamknięte lub z wkładem kominkowym. Pali się w nich drewnem. Muszą mieć podłączenie do komina. Pełnią one przede wszystkim funkcję dekoracyjną. Mogą posiadać płaszcz wodny lub nie.
 • Kominki gazowe, mają tą zaletę, że nie brudzą. Nie potrzeba czyścić paleniska z popiołu, jako, że go nie ma. Nie pali się bowiem drewnem. Szybko się rozpala i łatwo gasi.
 • Biokominki- pali się w nich specjalnym biopaliwem na bazie etanolu. Jest ono w postaci płynu bądź żelu i kosztuje od kilku do kilkunastu złotych za jeden wkład. Chcąc taki kominek zainstalować w domu nie potrzeba żadnych pozwoleń. Można zainstalować go nawet w mieszkaniu, gdyż niepotrzebne jest podłączenie do komina. Nie grzeje, tylko dogrzewa pomieszczenie.

Wady kominków

Kominki mają wiele zalet, ale niestety, posiadają również i wady. Zazwyczaj wiele osób o nich zapomina przed zainstalowaniem kominka, ale są też i tacy, którym one nie przeszkadzają. Warto jednak wspomnieć o tych niedogodnościach.

 • Po pierwsze tradycyjne kominki bardzo brudzą. Podczas palenia tworzy się sadza, dodatkowo podczas sprzątania i wydobywania z kominka popiołu bardzo się kurzy wokół.
 • Kominki są drogą inwestycją. Wydawało by się, że najtańsze jest założenie kominka tradycyjnego, ale tak naprawdę warto się nad tym zastanowić, gdyż jeśli podliczyć wszystkie koszta, czyli wkład kominkowy, budowa komina, wentylacji, obudowa i przygotowanie podłogi pod kominek, a także podłączenie go do instalacji grzewczej uzbiera się dość spora suma, nawet do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Może jednak warto więc pomyśleć o kominkach gazowych bądź na biopaliwo, choć koszt takowych też jest bardzo duży.
 • Kominek nie zawsze dobrze i jednakowo nagrzeje całe mieszkanie. W pomieszczeniu, w którym stoi zawsze będzie gorąco, nawet jeśli w innych izbach będzie się odczuwać chłód.
 • Nie zaleca się stosowania kominków tradycyjnych jeśli w domu mieszkają alergicy, ze względu na kurz, który się wokół osadza w nadmiernych ilościach.
 • Przy kominkach tradycyjnych istnieje ryzyko zatrucia czadem

Czym kierować się zatrudniając firmę instalującą kominki?

Podjęcie decyzji o zamontowaniu w domu kominka to jedno, a znalezienie rzetelnej formy, która wykona to dobrze i w krótkim czasie to drugie. Dlatego pomimo, iż budowa całego systemu kominkowego pociąga za sobą bardzo duże koszty, nie warto kierować się tylko ceną. Poniżej przedstawiliśmy kilka zasad, którymi należy się kierować wybierając firmę instalującą kominki:

 • Warto sprawdzić jakie kominki dana firma nam oferuje. Może się zdarzyć bowiem tak, że specjalizują się w instalacji tylko jednego, konkretnego jego rodzaju.
 • Lepiej zaufać firmie z kilkuletnim (lub więcej) doświadczeniem w branży, aniżeli takiej co to dopiero zaczęła istnieć.
 • Należy sprawdzić opinie klientów o firmie dostępne w Internecie.
 • Warto sprawdzić certyfikaty jakie posiada firma oraz pracownicy dotyczące instalacji kominków.
 • Nie należy ufać tak zwanym „firmom krzakom”, czyli takim, które nie mają siedziby firmy.

Post Comment