W jaki sposób pozbyć się muszek owocówek
Dom

W jaki sposób pozbyć się muszek owocówek

Muszki owocówki pojawiają się zwykle w czasie lata oraz jesieni. Występujące w dużych ilościach mogą stać się uporczywym problemem. Najczęstszym powodem ich pojawienia są fermentujące owoce. Jednak istnieją sposoby, aby skutecznie się ich pozbyć.

Aby uniknąć tego problemu powinniśmy zadbać o to, by nie zostawiać rozkrojonych owoców czy warzyw na wierzchu. Przyciąga je zapach fermentacji, dlatego nadpsute owoce czy choćby kieliszek po winie są miejscem ich rozmnażania. Należy jak najszybciej posprzątać miejsce ich występowania. Rozmnażają się w dużych ilościach, dlatego niedokładne usunięcie źródła ich pojawienia, może powodować powstawanie nowych muszek.

O czym warto pamiętać?

Przede wszystkim zadbajmy o to, by zachować czystość w pomieszczeniu, gdzie przechowujemy żywność. Kuchnia to główne miejsce, w którym pojawiają się muszki owocówki, dlatego warto zadbać o odpowiednie przechowywanie żywności. Wystarczy, że nie sprzątniemy blatu, stołu lub pozostawimy rozkrojone owoce czy warzywa – muszki owocówki tylko czekają na taki moment. Jeśli zostawiamy owoce na blacie, powinniśmy przykryć je ściereczką lub innym przykryciem.

Środki chemii profesjonalnej znajdziesz na:

Pamiętajmy także o systematycznym czyszczeniu kosza na śmieci. Odpadki, które tam wrzucamy, często mogą być idealnym pokarmem dla muszek, a tym samym miejscem ich rozmnażania. Regularne opróżnianie kosza oraz jego mycie, pozwoli nam uniknąć tego problemu. Warto zadbać także o blaty czy stoły – czyśmy je regularnie. Pozostawione resztki jedzenia czy wylane napoje również mogą stać się powodem pojawiania się owadów.

Jak je zwalczać?

Istnieje kilka prostych sposobów, aby pozbyć sie skutecznie muszek owocówek z naszego mieszkania. Należy wcześniej jednak usunąć główne źródło ich powstawania. Jednym ze sposobów jest pułapka z owocami, najlepiej w tym przypadku sprawdzają się jabłka, ponieważ na ich skórce znajduje się duża ilość dzikich drożdży. Następnie przykrywamy pojemnik folią, w taki sposób, by była ona jak najbardziej napięta. Wykałaczką lub widelcem należy zrobić dziurki. Muszki, które dostaną się przez otwory, nie będą potrafiły już stamtąd wyjść.

Możesz zastosować także pułapkę z octu. Należy wlać do jakiegoś pojemnika od 50 do 10 ml octu jabłkowego lub winnego oraz kilka kropel płynu do mycia naczyń, następnie delikatnie mieszamy. Taki roztwór z pewnością przyciągnie muszki owocówki, a dzięki lepkości tego płynu, muszki po prostu się w nim utopią.

Inny sposób to pułapka z lejkiem. Należy wziąć wysoką butelkę plastikową, odciąć z niej górną część, następnie do pozostałej części wrzucić owoce lub wlać jakiś sok. Potem bierzemy kartkę, zwijamy ją w lejek i dokładnie przyklejamy do butelki. Metoda ta ma uniemożliwić wylatywanie muszek z butelki.

Oczywiście nie mamy do wyboru tylko domowych sposobów. Obecnie istnieje wiele preparatów, które umożliwiają pozbycie się muszek owocówek. Do wyboru mamy spraye, pułapki, lepy czy elektryczne odstraszacze. Należy kupować takie preparaty, które można stosować w pobliżu jedzenia.

Post Comment