Jakie skutki niesie dynamiczna automatyzacja i robotyzacja?
Technologia

Jakie skutki niesie dynamiczna automatyzacja i robotyzacja?

W polemikach naukowych często występują argumenty świadczące o pewnego typu strachu o przyszłość pracy na świecie. O ile aktualnie to może nie być jeszcze kłopotem, o tyle za kilkanaście lat zalgorytmizowane maszyny mogłyby stanowić w znacznym stopniu lepszych pracowników aniżeli inne osoby. W jaki sposób w odniesieniu do tego zapowiada się przyszło los dla pracujących osób?

Aktualnie podnosi się opinię, że w nieoddalonej przyszłości zaniknie nawet kilkadziesiąt zawodów. Praca realizowana przez zatrudnione osoby zastąpiona zostanie wydajnością maszyny. Wydaje się, że największe niebezpieczeństwo obejmuje bezsprzecznie te profesje, które nie potrzebują wysokich kwalifikacji. Ludzie zarządzający firmami, które opierają się na pracy fizycznej pracowniczej kadry, z wolna zaczynają wprowadzać do generalnej działalności maszyny. Należy położyć nacisk na to, z jakiej przyczyny to rozwiązanie jest tak zyskowne dla prezesów.

Wydaje się, że używanie maszyn w pracy jest niezmiernie drogie. To prawda, aczkolwiek należy położyć nacisk, że inwestowanie w to zdoła w szybki sposób zwrócić się, jako że efektywności robota nie da się porównać z wydajnością osoby zatrudnionej. Robot nie potrzebuje dni wolnych, również nie przechodzi chorób, pracuje z tym samym poziomem wydajnością przez 24h. To rzecz jasna z tych powodów praca maszyny może być niebezpieczna dla osób pracujących na niższych stanowiskach w takim znaczeniu, iż ci nie zdołaliby znaleźć pracy.

Ostatnio głośno dyskutowano o sugestii opodatkowania maszyn, co może w jakiś sposób spowolnić ekspansję maszyn. Ma to swoich popleczników a także przeciwników, jednakowoż uwidocznia pewną fundamentalną kwestię – maszyny są coraz częściej wykorzystywane przy różnego typu pracy i przez biznesmenów pracujących na przykład w przemyśle.

Warto podkreślić, iż ludzie nie zostaną zastąpieni przez roboty całkowicie. Zawsze będzie poszukiwana doświadczona osoba do ich obsługi i nadzorowania, zatem nie jest tak, że znikną wszystkie zawody. Zwraca się uwagę również, iż w nieodległej przyszłości ludzkości w zupełności wystarczy 4-godzinny dzień pracy, jako że większość działań wykonywana będzie przez nowoczesne technicznie roboty.

Post Comment