Prawdziwa wartość życia
Rozrywka

Prawdziwa wartość życia

Kapitanowi Nathanowi Algren (Tom Cruise) nie zależy na życiu. Dręczą go nocne koszmary, jest uzależniony od alkoholu a niektóre sytuacje wykorzystuje tak, aby zakończyć swoje życie – przez co skrócone zostaną jego psychiczne cierpienia. Jednak los przygotował dla niego coś innego, bo ciągle pozwala mu żyć. Dostaje nową propozycję pracy – wyjazdu do Japonii i szkolenia żołnierzy wśród wieśniaków, którzy z walką nie mieli nic wspólnego. Propozycja jest korzystna finansowo i kapitan udaje się do Japonii, nie wiedząc, że ta podróż całkowicie odmieni jego życie…

Prawdziwe wartości

To początek fabuły dramatu połączonego z filmem akcji produkcji amerykańskiej – „Ostatni samuraj”, którego premiera odbyła się w 2003 roku. Film został osnuty na prawdziwych wątkach zaczerpniętych z życia japończyka Takamori Saigo, dziewiętnastowiecznego samuraja, który bronił tradycji kraju i honoru samurajów. Akcja „Ostatniego samuraja” toczy się w drugiej połowie XIX wieku, kiedy to weteran wojny secesyjnej – Nathan Algren rozpoczyna szkolenie żołnierzy dla japońskiego cesarza. W wyniku walk z samurajami zostaje pojmany do niewoli do ich wioski w górach, skąd ucieczka nie jest ani możliwa, ani opłacalna. Nie mogąc uciec zaczyna się asymilować z mieszkańcami, którzy traktują go bardzo dobrze, leczą z ran oraz pragną się jak najwięcej o nim dowiedzieć, aby poznać przeciwnika. Jego wróg – przywódca samurajów Katsumoto – staje się jego przyjacielem. Z czasem Nathan coraz bardziej wnika w ich świat, w ich kulturę, uczy się ich języka i dopiero tutaj uzyskuje spokój ducha (po tragicznych wydarzeniach mordu na niewinnych wioskach Indian, w których musiał brać udział).

Na stronie kinoman.co dostępne są seriale i filmy online – zapraszamy wszystkich miłośników dobrego kina

Nowoczesność kontra tradycja

Film zarysowuje i pokazuje bardzo dobrze dwa aspekty polityczno-historyczne i społeczne – jednym z nich jest zderzenie dwóch kultur amerykańskiej i japońskiej, drugi to wewnętrzne konflikty w Japonii jakie miały miejsce w drugiej połowie XIX wieku. Wraz w głównym bohaterem widz poznaje uroki i zasady kultury japońskiej: poszanowanie drugiego człowieka, kodeks samuraja, życie w zgodzie z rytmem przyrody oraz wartości jakie naprawdę są ważne w życiu. Tylko dzięki takiemu podejściu do życia człowiek może uzyskać spokój ducha i dowiedzieć się kim naprawdę jest. Udaje się to kapitanowi, jednak już wkrótce musi stawić czoła konfliktowi pomiędzy wyznawcami tradycji – samurajom a zwolennikami rozwoju – armii cesarza. Jak się okazuje liczebność wojsk cesarskich jest nieporównywalnie większa z zastępami samurajów, porównywalna do historycznych Trzystu, którzy musieli stoczyć bitwę pod Termopolami w trakcie wojny grecko-perskiej. Tam pomógł im nieco spryt i taktyka wali i podobnie było to w „Ostatnim samuraju”. Samurajowie ostatecznie zostają pokonani, jednak nie samo zwycięstwo na polu walki jest tutaj ważne.

Film uzyskał cztery nominacje do Oskara oraz trzy do Złotych Globów. Jest piękną opowieścią nie tylko historyczną, ale pokazującą również podstawowe ludzkie wartości. Jest świetną pozycja filmową nie tylko dla osób lubiących kino akcji, ale także tych, którzy lubią czerpać prawdy z historii i wartości życia człowieka.

Post Comment