Kupujemy stół – ważny wybór
Dom

Kupujemy stół – ważny wybór

Stół to jeden z najważniejszych mebli w domu. Przy nim spędzamy czas przy wspólnych posiłkach, tych odświętnych i tych codziennych. Przy stole toczą się ważne rozmowy, przy nim zaczynamy dzień i świętujemy ważne wydarzenia. Dlatego wybór stołu jest tak ważny. Ilość modeli i typów stołów jest ogromny, jak więc zdecydować, który stół jest tym odpowiednim dla nas?

Wielkość stołu dostosowana do potrzeb domowników

Wybór stołu to nie lada gratka. Nie może być zbyt duży, bo zajmie zbyt dużą przestrzeń w pomieszczeniu. Jednocześnie, powinien być na tyle duży, aby nawet podczas rodzinnych uroczystości wygodnie pomieścić wszystkich gości. Całe szczęście istnieją stoły rozkładane, które możemy dostosować do aktualnych potrzeb. Ważne jest to, aby system rozsuwania nie wymagał angażowania całej rodziny, był wygodny i niezawodny.  Najlepszym rozwiązaniem jest przetestowanie systemu jeszcze w sklepie.

Kształt stołu, a komfort użytkowania

Podobnie jak w innych kwestiach estetycznych wybór kształtu stołu zależy w dużej mierze od gustu. Do wyboru mamy stoły okrągłe, kwadratowe, owalne i prostokątne. Na wybór kształtu stołu wpływ ma także dostępna przestrzeń. Powszechnie uznaje się, że stół prostokątny jest najbardziej komfortowy. Taki stół zajmuje jednak stosunkowo dużo miejsca. Jeśli dysponujemy małą ilością miejsca dobrym rozwiązaniem będzie stół okrągły lub owalny.

Aby stół był wygodny w użytkowaniu, do powierzchni blatu należy doliczyć miejsce zajmowane przez krzesła, a także obszar potrzebny, aby poruszać się wokół stołu. Stoły bez ostrych narożników potrzebują mniej miejsca niż stoły prostokątne i kwadratowe. Ważne jest to, aby między stołem a ścianą była przestrzeń nie mniejsza niż 60 cm, najlepiej około 100 cm.

Materiał, a jakość i wygląd stołu

Stół jest ozdobą pomieszczenia, a także meblem, który powinien być bardzo funkcjonalny i trwały. Materiał, z którego wykonany jest stół, który wybierzemy to nie tylko wybór podyktowany estetyką. Od materiału zależy też trwałość i komfort użytkowania mebli. Wśród materiałów królujących w przypadku stołów jest oczywiście drewno. Popularne i tańsze są stoły z płyt meblowych. Możemy znaleźć także stoły wykonane z tworzywa sztucznego, a także takie, posiadające blaty ze szkła czy kamienia. Faktem jest, że drewno i klasyka, nigdy nie wychodzą z mody. Jest to dobry wybór niezależnie od tego jaką estetykę preferujemy.

Z materiałem, z którego wykonany jest stół związane są także walory użytkowe stołu. Jest to ważne z tego względu, że stół jest jednym z częściej używanych mebli. Musi być trwały, łatwy w utrzymaniu i solidny. Wartości użytkowe muszą być jednak dostosowane do indywidualnych potrzeb. Na przykład szklany blat, może być zagrożeniem dla małych dzieci, jednak bardzo łatwo się go czyści, nie szkodzi mu wilgoć, ani gorące naczynia kładzione na nim bezpośrednio.  Z kolei drewniany blat jest bezpieczny i piękny, niemniej należy o niego dbać i chronić przed wilgocią i wysokimi temperaturami.

Jak widać, wybór stołu to dość skomplikowana kwestia. Pamiętajmy, o kilku rzeczach, a będziemy zadowoleni z decyzji. Stół powinien być optymalnej wielkości, zależnej od miejsca jakim dysponujemy i ilością domowników. Wybierzmy stół rozkładany, aby był wygodny na co dzień i od święta. Wybierzmy stół trwały i łatwy w utrzymaniu, taki, który będzie wygodny, a jednocześnie piękny.  

Post Comment