Facebook, czyli medium, które zrewolucjonizowało technologię
Technologia

Facebook, czyli medium, które zrewolucjonizowało technologię

Media społecznościowe zmieniły i wciąż zmieniają świat. Jednym z tego typu kanałów jest Facebook, który wręcz zrewolucjonizował nie tylko technologię, ale wręcz codzienne życie każdego z nas. Dlaczego prosty, studencki projekt Marka Zuckerberga tak wpłynął na nasze życie?

Przede wszystkim Facebook jest darmowy, a stwórca medium zapowiedział, że tak będzie zawsze. Dlatego coraz więcej osób korzysta z tego kanału komunikacji, jako że nie musi nic za niego płacić. To działa jak wabik. Gdy mamy pewność, że nigdy nie będzie wiązało się to z opłatami, to tym chętniej idziemy w kierunku.

Efekt kuli śnieżnej

Po drugie – ciężko nie sprawdzić co to za medium społecznościowe, skoro korzysta z tego każdy. W tym wypadku zadziałał efekt kuli śnieżnej – gdy konto założył ktoś znajomy, to my poszliśmy za jego przykładem. A że Facebook przy okazji jest prosty, intuicyjny i bardzo funkcjonalny dla codziennego życia, to nie tylko stał się stałym elementem naszego codziennego surfowania po sieci, ale też technologią must have dla naszych znajomych.

System rezerwacji online Bookero – rezerwuj miejsce jednym kliknięciem

To także doskonała platforma komunikacji. Dzięki możliwości pisania do siebie w pełni darmowych wiadomości możemy porozumiewać się z ludźmi z całego świata. To doskonały sposób na podtrzymywanie znajomości, mimo mieszkania w innych miastach. To także metoda podtrzymywania relacji rodzinnych, a w innym wypadku także… flirtu. Na Facebooku łatwo znaleźć osoby, które mają podobne zainteresowania do nas, co tylko wzmaga chęć poznania drugiej połówki i w pewnym sensie uczyniło z Facebooka także… platformę randkową!

Jesteśmy na Facebooku, bo lubimy się chwalić

Facebook pozwala nam także przedstawiać historię swojego życia. Możemy udostępniać tam zdjęcia czy fakty, o których i tak normalnie powiedzielibyśmy znajomym. To kanał, na którym regularnie dochodzi do ekshibicjonizmu swoich uczuć czy życia rodzinnego. Z kolei przez umiejętne dobór zdjęć czy przekazu, wiele osób próbuje budować swój wizerunek w taki sposób, w jaki chcieliby być postrzegani. W tym kontekście psychologiczny wpływ technologii jaką jest Facebook, jest nie do podważenia.

Facebook czyli raj dla marek

Ze względu na ogromną grupę odbiorców Facebook jest także idealnym narzędziem reklamowym dla firm, z czego Mark Zuckerberg doskonale zdaje sobie sprawę. Medium to pozwala na tworzenie różnorodnych i niezwykle zaawansowanych reklam, a jednocześnie daje multum możliwości targetowania przekazu. Dzięki temu Facebook generuje powoli większe przychody reklamowe niż telewizja.

Nie bez znaczenia jest także informacyjny wpływ Facebooka – to obecnie technologia, która wielu osobom zastępuje codzienną, tradycyjną prasę czy też wiadomości. To ogromny kombajn, który opanował także tę dziedzinę naszego życia.

Facebook to bardzo kontrowersyjna technologia – z jednej strony doskonałe i przydatne narzędzie w codziennym życiu, ale z drugiej pamiętamy o tym, że uzależnia, a często wręcz wpędza w depresję, gdy widzimy znacznie lepsze życie innych osób. Bez wątpienia jest to jednak potężne narzędzie, które jeszcze przez wiele lat będzie towarzyszyło nam w codziennym życiu.

Post Comment