Czystość w biurze – jak zorganizować pracę ekipy sprzątającej?
Biznes i finanse

Czystość w biurze – jak zorganizować pracę ekipy sprzątającej?

Biuro stanowi centrum dowodzenia każdej firmy. Choć nie zawsze służy do wykonywania konkretnych usług, to jednak właśnie w tym miejscu odbywają się spotkania z klientami, planowanie działań marketingowych czy rozwijanie nowych usług. Obowiązkiem pracodawcy, któremu zależy na sukcesie swojego zespołu, jest więc stworzenie odpowiednich warunków do pracy, w których można całkowicie skupić się na swoim zajęciu, bez żadnych rozpraszaczy. Dzisiaj ustalimy, jak dbać o czystość biura, nie powodując przy tym dodatkowego zamieszania.

Sprzątaczka czy firma sprzątająca?

Pierwszy dylemat, z jakim spotyka się przedsiębiorca, to wybór pomiędzy sprzątaczką zatrudnioną na stałe a firmą sprzątającą wynajmowaną na określoną liczbę wizyt w ciągu dnia (większość biur sprzątanych jest raz dziennie, w przypadku pracy wielozmianowej – dwa razy). Rozstrzygnięcie tej kwestii jest stosunkowo proste. Sprzątaczki zatrudnione na cały etat sprawdzają się w dużych korporacjach, gdzie potrzebna jest pomoc przez cały czas. Jeśli bowiem konieczne jest utrzymanie czystości na wielopoziomowym budynku biurowym, sprzątaczka musi poświęcić na to sporo czasu. Natomiast w przypadku małych biur lepszym wyjściem okaże się firma sprzątająca pobierająca opłaty za jednorazowe sprzątania lub ilość godzin. To znacznie bardziej opłacalne rozwiązanie w przypadku, gdy sprzątanie przestrzeni biurowej nie zajmuje więcej niż dwóch godzin.

czyste biuro

 

Kolejny, szalenie ważny element układanki, to godziny sprzątania biura. Zanim uznasz, że to totalna dowolność, pozwól się przekonać, że źle dobrane godziny robienia porządków doprowadzą do kompletnego chaosu i reorganizacji pracy w biurze. Czas, w którym pojawia się ekipa sprzątająca, powinien być dostosowany do godzin działania firmy. Jeśli pracownicy zaczynają swoją pracę o godzinie ósmej rano, biuro powinno być przygotowane na ich przyjście co najmniej godzinę wcześniej. Sytuacja, w której obok zespołu sprzedawców przewija się sprzątaczka myjąca podłogę, jest nie do przyjęcia. Nawet, jeśli firma sprzątająca stosuje droższy cennik za pracę o wczesnych godzinach porannych, nie można na tym oszczędzać.

Kompleksowe sprzątanie biur to dziś standard

Wśród rzeczy istotnych przy wyborze firmy, która zadba o czystość naszego biura, jest niewątpliwie jakość świadczonych usług. Jeśli widzisz dwie oferty, z których jedna jest o połowę tańsza od drugiej, zastanów się najpierw, czy wraz ze spadkiem ceny nie idzie spadek jakości. Wyobraź sobie sytuację, w której przyjmujesz kluczowego klienta w celu podpisania umowy. Na miejscu spotyka plamę na podłodze, która zdążyła na dobre zaschnąć, a biurko spowite jest grubą warstwą kurzu. Gwarantujemy, że żaden poważny biznesmen nie będzie robił interesów w takich warunkach. Zadbaj o to, by sprzątanie biur za każdym razem odbywało się kompleksowo, począwszy od odkurzania, przez mycie podłóg, czyszczenie mebli na mokro, mycie szyb i kloszów lamp, a skończywszy na stosowaniu odświeżaczy powietrza o przyjemnym, niezbyt intensywnym zapachu.

Stała współpraca z firmą sprzątającą to przede wszystkim ogromna wygoda. Zamiast skupiać się na czystości biura, przedsiębiorca może całą swoją energię przeznaczyć na procesy twórcze, które decydują o zarobkach i rozwoju firmy.

One Comment

Post Comment