Jak czyścić panele fotowoltaiczne?
Technologia

Jak czyścić panele fotowoltaiczne?

Panele fotowoltaiczne narażone są na działanie czynników atmosferycznych, a także na różnego rodzaju zabrudzenia. Aby instalacja nie traciła swojej wydajności, warto zadbać o jej regularne czyszczenie. Poniżej znajdziecie wskazówki, jak to robić.

Panele fotowoltaiczne mogą być umieszczone zarówno na dachu, jak i na ziemi. Problem z ich czyszczeniem jest nieco trudniejszy w pierwszym przypadku. Niestety ograniczony dostęp sprawia, że trudno jest pozbyć się większych zabrudzeń. Oczywiście do oczyszczenia przyczynia się ulewny deszcz, jednak moduł nie będzie w pełni czysty. Poza tym same opady często nanoszą wiele szkodliwych substancji, które z pewnością trzeba usuwać.

Zalegający kurz oraz innego rodzaju zanieczyszczenia sprawiają, że moc oraz sprawność instalacji znacznie się obniża. Tym samym uzyskujemy mniejszy procent energii elektrycznej pozyskiwanej z promieniowania słonecznego. Zalegające zanieczyszczenia mogą nie tylko prowadzić do zmniejszenia wydajności systemu, ale także do całkowitego jego zniszczenia. Powinniśmy zatem raz w roku zadbać o wyczyszczenie wszystkich paneli. Oczywiście wszystko zależy od gromadzących się zabrudzeń – może się okazać, że mycie paneli raz w roku to za mało.

W jaki sposób to robić?

Panele fotowoltaiczne umieszczone na dachu są z pewnością nieco trudniejsze do wyczyszczenia niż te naziemne, szczególnie jeśli dach na którym się znajdują posiada nieregularne kształty. Oczywiście możemy w tym celu zatrudnić osoby, które zajmą się tym w profesjonalny sposób. Inną opcją jest wykorzystanie specjalnego systemu do mycia urządzeń fotowoltaicznych, który możemy kupić. Dzięki temu samodzielnie będziemy mogli zadbać o regularne czyszczenie instalacji.

Sprawdź panele fotowoltaiczne Grudziądz – oferta odnawialnych źródeł energii

System umożliwiający odpowiednie czyszczenie paneli fotowoltaicznych wyposażony jest w pompę obiegową, która zwiększa wysokość podnoszenia wody, tak by można było myć panele z poziomu ziemi. Podczas czyszczenia wykorzystywana jest woda demineralizowana, która umożliwia czyszczenie bez używania środków chemicznych, które mogłyby szkodzić powierzchni instalacji. Oprócz tego, ten rodzaj wody nie pozostawia smug oraz plam na powierzchni, a także zmniejsza podatność na osadzanie się brudu (dzięki zmianie elektrostatyki powierzchni).

Oczywiście możemy także spróbować czyścić panele bez wykorzystania specjalnego urządzenia, szczególnie jeśli instalacja umieszczona jest na ziemi. W tym celu możemy wykorzystać po prostu myjkę ciśnieniową, która powinna poradzić sobie z zabrudzeniami przy użyciu zwykłej wody. Pamiętajmy jednak, żeby nie korzystać z niej do mycia instalacji umieszczonej na dachu – może być to zbyt niebezpieczne.

Należy także pamiętać, że czyszczenie instalacji powinno odbywać się bez użycia silnych detergentów czy środków chemicznych. Najlepiej jeśli do umycia wykorzystamy wyłącznie wodę, a najlepiej wodę demineralizowaną. Musimy także pamiętać, by nie używać żadnych ostrych narzędzi (jak nożyk czy druciana szczotka) do czyszczenia paneli. Możemy przetrzeć je delikatnie miękką ścierką lub po prostu używać wyłącznie wodę pod ciśnieniem. Nieprawidłowe mycie może znacznie zmniejszać wydajność oraz sprawność całego systemu.

One Comment

Post Comment