Baleriny – praktyczne i szykowne
Ogólna

Baleriny – praktyczne i szykowne

Obserwując modowe wybiegi, katalogi czy sklepowe wystawy, można niekiedy odnieść wrażenie, że moda damska pozostawia paniom niezbyt duży margines swobody, także gdy chodzi o wybór obuwia. Co prawda spektrum dostępnych możliwości dotyczy rozlicznych materiałów i jeszcze liczniejszych, niekiedy ekstrawaganckich projektów: wydaje się jednak, że istniejący wybór kluczy między decydowaniem się na kolejne modele fasonów, których głównym zadaniem jest raczej cieszenie oczu, dostosowanie się do trendów i zadawanie szyku – zaś zapewnienie ich właścicielkom komfortu  to kwestia odsunięta na daleki plan. Czy jednak rzeczywiście wygoda i urok obuwia muszą się wzajemnie wykluczać? Dowodem na istnienie idealnego kompromisu są baleriny.

Z sal treningowych i wielkich scen na ulice

Pewnym paradoksem jest fakt, że buty uchodzące za najwygodniejsze, pochodzą bezpośrednio od akcesoriów używanych na co dzień przez baletnice, czyli kobiety zajmujące się zawodowo tańcem klasycznym. Powszechnie znane opowieści o ich wyczerpujących treningach i kontuzjach przetrenowanych stóp nie napawają optymizmem, zwłaszcza w świetle szukania w butach do tańca pierwowzoru najbardziej komfortowego damskiego obuwia. Kluczową sprawą jest jednak fakt, z jakich materiałów tworzy się klasyczne baletki. Zarówno te miękkie, przeznaczone do prowadzenia ćwiczeń, jak i eleganckie, usztywniane i spłaszczone na czubkach pointy, wytwarza się z naturalnych, miękkich tworzyw.

Przyświecającą temu ideą była chęć stworzenia lekkiego i niekrępującego ruchów obuwia, które wystarczająco osłoniłoby stopy i nadało im piękny wygląd, jednocześnie podkreślając grację całej poruszającej się w nich sylwetki. Baletki otulające stopy tworzy się więc z takich materiałów, jak niezbyt sztywne płótno, naturalna, miękka skóra, a nawet karton. Tego rodzaju tworzywa zgodnie współpracują ze stopami, pozwalając im się stopniowo wyrabiać i formować – tak, że w końcu konkretne baletki wydają się być stworzone dla nóg, które w nich regularnie trenują. Są tak mocno wycięte, że ich zasadniczym elementem jest bardzo giętka podeszwa, jednak minimalna cholewka jest tu także obecna, choć skupia się na tym, by buty trzymały się nogi i nie przeszkadzały jej w wykonywaniu kolejnych kroków, wymagających często specyficznego układania stóp.

Ozdobność baletek, zwłaszcza tych usztywnianych gipsem, bo przeznaczonych do używania podczas występów, tkwi w dodawanych do nich ozdobach. Eleganckie pointy, czyli baletki o spłaszczonych czubkach, są często wzbogacone o jedwabne wykończenie – nadające butom uroku, ale nie ograniczające w żadnym stopniu poruszających się stale stóp. Wysokiej jakości baleriny można w dzisiejszych czasach kupować zarówno w sklepach tradycyjnych, jak i w Internecie, czego dobrym przykładem jest sklep Buty360.

Buty dla aktywnych i modnych pań

Baleriny to prawdopodobnie najwygodniejsze i najbardziej uniwersalne obuwie damskie, jakie zawitało do szaf modnych pań na całym świecie. Można opisać je jako rodzaj miękkich półbutów, odznaczających się przede wszystkim giętką podeszwą i faktem, że niska i zgrabnie wykrojona cholewka została stworzona z równie miękkiego materiału. Podobieństwo do inspirującego projektantów balerin obuwia baletnic kryje się zwłaszcza w dążeniu do stworzenia butów, które można użytkować intensywnie i długo.

To wymarzone buty dla kobiet aktywnych, które z wyboru lub obowiązku spędzają na nogach długie godziny. Ich swobodny styl nie powinien sugerować, że są odpowiednim komponentem wyłącznie nieformalnych stylizacji. Być może rzeczywiście pozostałyby synonimem codziennego i niewysublimowanego obuwia, gdyby nie współtworzyły niegdyś wizerunku Audrey Hepburn. Gdy ta filigranowa aktorka, pojawiła się w hollywoodzkich produkcjach, w pewnym stopniu niezamierzenie sformułowała nowy kanon kobiecego piękna: pełen dziewczęcego wdzięku i naturalności. Sympatia do balerin była dla niej sposobem na zatrzymanie sentymentu do tańca, któremu nie mogła się zawodowo poświęcić.

Same buty zyskały dzięki swojej słynnej wielbicielce opinię szykownych i zaczęły być traktowane poważnie przez modę. Obecnie uchodzą za buty uniwersalne, odpowiednie dla kobiet w każdym wieku. Każdej stylizacji dodają lekkości i uroku niewymuszonej elegancji.

Post Comment